Pagalbos prieinamumas vaikams, vartojantiems psichiką veikiančias medžiagas

2014-08-18

Ne paslaptis, kad paauglystėje alkoholį, tabaką išbando didžioji dalis paauglių. Penktadalis iš jų pradeda rūkyti reguliariai, šiek tiek mažiau nei pusė per metus bent kartą būna girti. Kas penktas penkiolikmetis jau yra pavartojęs nelegalių narkotinių ir psichotropinių medžiagų (2011, ESPAD). Svarbu ne tik laiku atpažinti psichiką veikiančių medžiagų vartojimo požymius ir nedelsiant kreiptis pagalbos, bet ir prieinamos, veiksmingos bei tinkamos psichikos sveikatos priežiūros paslaugos.

2013 m. atlikto tyrimo ,,Sveikatos priežiūros vaikams, vartojantiems psichiką veikiančiąsias medžiagas, prieinamumas Lietuvos psichikos sveikatos priežiūros įstaigose“ parodė, kad šalies psichikos sveikatos priežiūros įstaigų teikiamos paslaugos vaikams, vartojantiems psichiką veikiančias medžiagas, vaikų, jų tėvų, globėjų ir psichikos sveikatos priežiūros specialistų įvertinimu yra prieinamos ir veiksmingos. Tyrėjai apklausė 46 vaikus, vartojusius psichiką veikiančiąsias medžiagas ir gavusius psichikos sveikatos priežiūros paslaugas per pastaruosius 24 mėnesius, 46 jų tėvus, globėjus ir 80 psichikos sveikatos priežiūros specialistų. 100 proc. tėvų, globėjų ir 95,6 proc. vaikų nurodė esą visiškai patenkinti jiems suteiktų paslaugų prieinamumu. Jiems pritarė 76,4 proc. specialistų.

Nors laikotarpis nuo kreipimosi į psichikos sveikatos priežiūros įstaigą iki paslaugų suteikimo užtrunka mažiau nei savaitę, tačiau 32,5 proc. tėvų, globėjų, net ir žinodami vaiko psichiką veikiančiųjų medžiagų vartojimo problemą, į psichikos sveikatos priežiūros įstaigas kreipėsi praėjus 3 mėnesiams ir daugiau. Tėvų, globėjų, vaikų vertinimu daugiausia kreiptasi dėl alkoholio, tabako bei marihuanos vartojimo keliamų problemų, gerokai mažiau dėl kitų narkotinių ir psichotropinių medžiagų. Dažniausiai į psichikos sveikatos priežiūros įstaigas kreipėsi vaikų tėvai, globėjai. Mokyklų, vaikų teisių apsaugos specialistai, šeimos gydytojai, kurie taip pat yra atsakingi už vaikų sveikatą, nukreipė nedidelę dalį vaikų.

Vaikų, jų tėvų ir globėjų teigimu, po gydymo pastebimi dideli psichiką veikiančių medžiagų vartojimo pokyčiai: 32,6 proc. tėvų, globėjų ir net 41,3 proc. vaikų nurodė, jog gavę paslaugas vaikai nebevartojo psichiką veikiančių medžiagų. 47,8 proc. tėvų, globėjų, vaikų teigė, jog psichiką veikiančiųjų medžiagų vartojimas sumažėjo. Tėvų ir globėjų nuomone, vaikų vartojimo intensyvumas po gydymo sumažėjo net 2,7 karto (vertinimo vidurkis iki suteikiant paslaugas 8,20+/-0,238 balo, o suteikus paslaugas 2,59+/-0,301 balo). Vaikai nurodė, kad psichikos sveikatos priežiūros įstaigoje gautos paslaugos pagerino jų savijautą, sveikatą (vertinimo vidurkis 8,37+/-0,261 balo), sumažėjo rūpesčių, problemų ir konfliktų (vertinimo vidurkis 8,63 +/-0,299 balo).

Tyrėjai parengė konkrečias rekomendacijas švietimo, sveikatos priežiūros paslaugų teikėjams. Siekiant sumažinti priklausomybės ligas lydinčią stigmą, svarbu kurti sistemines priemones, akcentuojant biologinius priklausomybės ligų mechanizmus, plėtoti ankstyvosios intervencijos paslaugas.

Tyrimą Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento užsakymu atliko VšĮ ,,Psichikos sveikatos iniciatyva” direktorė Nijolė Goštautaitė – Midttun, prof. Antanas Goštautas, bendradarbiaudami su Valstybinio psichikos sveikatos centro Priklausomybės ligų skyriaus specialistais. Išsamiau su tyrimu galima susipažinti internete adresu: http://www.ntakd.lt/files/statistika/tyrimai/2014/2014_vaikams.pdf

Valstybinio psichikos sveikatos centro duomenimis, 2013 metų gale užregistruota 30 vaikų psichikos ir elgesio sutrikimų, vartojant psichiką veikiančias medžiagas, atvejų (2012 m. – 29), 8 nauji atvejai (2012 m. – 14). Stacionariai gydytas 61 vaikas (2012 m. – 57).

Informaciją parengė
Priklausomybės ligų skyrius
Tel. 8 5 2499976

Tapkite mūsų rėmėjais: Paremti

Sekite naujienas: „Facebook“