Pasaulinės psichiatrų asociacijos tarptautinis kongresas „Besikeičianti visuomenė, besikeičianti psichiatrija, besikeičiantis žmogus“

2017-08-28

Šių metų gegužės 3-6 dienomis Vilniuje vyko aukščiausio lygio pasaulinis psichiatrų kongresas „Besikeičianti visuomenė, besikeičianti psichiatrija, besikeičiantis žmogus“. Tokio lygio renginys mūsų šalyje buvo rengiamas pirmą kartą.

Pasauliniams kongresams keliamus reikalavimus atitinkanti renginio mokslinė programa užtikrino, jog renginio dalyviai gautų kuo daugiau žinių, kaip spręsti įsisenėjusias psichinės sveikatos problemas Lietuvoje, ir didintų dalyvavusių šalies mokslininkų aktyvumą pasauliniame kontekste.

Keturių dienų renginyje buvo vykdomos įvairios mokslų ir mokymų formos apie savižudybių prevenciją, priklausomybių ligas, smurtą, vaikų ir paauglių psichinę sveikatą, žmogaus teises, migracijos ir ekstremalių situacijų psichiatriją, somatikos ir psichikos klausimus, socialinę politiką bei kitomis temomis.

Ši mokslinė konferencija suteikė galimybę Lietuvos psichiatrams susitikti ir sudaryti bendradarbiavimo sutartis su įvairių pasaulio šalių mokslininkais, taip pat suformavo prielaidas modernizuoti ir humanizuoti psichiatrijos pagalbą Lietuvoje.

Forumas Lietuvos Respublikos Seime

Pirmoji kongreso dalis – forumas „Psichinės sveikatos politika“ – vyko Lietuvos Respublikos Seime. Čia pranešimus skaitė, diskutavo ir patirtimi pasidalijo žymiausi pasaulio psichiatrai: Pasaulinės psichiatrų asociacijos (WPA) prezidentas prof. Dinesh Bhugra, WPA vice prezidentė prof. Helen Herrman bei visa WPA valdyba, taip pat asociacijos zonų atstovai, LR sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, LR Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė, kiti Seimo nariai, Lietuvos savivaldybių vadovybė, nevyriausybinių organizacijų atstovai.

LR Seime vykusioje spaudos konferencijoje pasaulinio lygio specialistai dalijosi patirtimi bei patarimais, kaip spręsti įsisenėjusias Lietuvos psichinės sveikatos problemas. Uždaroje diskusijoje su Lietuvos politikais jie dalijosi rekomendacijomis ir realiai įgyvendintais pavyzdžiais apie tai, kokių politinių sprendimų, užtikrinančių gyventojų psichinės sveikatos gerėjimą, mūsų šalyje trūksta.

Pranešėjai ir dalyviai iš viso pasaulio

Tiek forume, tiek kitose kongreso paskaitose dalyviai iš Lietuvos ir kitų šalių aktyviai dalyvavo ir įsitraukė į diskusijas. Anot kongreso organizatoriaus, Lietuvos psichiatrų asociacijos prezidento Alvydo Navicko, mūsų šalies specialistai renginyje turėjo išskirtinę galimybę su užsienio profesionalais aptarti naujausius tyrimus bei pažangiausius psichinių ligų gydymo metodus.

Kongreso metu buvo daugiau nei 250 pranešimų ir praktinių užsiėmimų, kurių metų psichinės sveikatos specialistai dalijosi žiniomis bei rengė diskusijas ir mokymus apie opiausias psichinės sveikatos problemas. Iš viso kongrese apsilankė virš pusės tūkstančio dalyvių.
Lietuvos psichiatrų asociacijos organizuotame tarptautiniame kongrese pranešimus skaitė virš 150 psichiatrų ir psichinės sveikatos specialistų iš keliasdešimties šalių – ne tik iš daugelio Europos valstybių, bet ir Japonijos, Australijos, Kanados, JAV, Pakistano, Rusijos, Venesuelos, Turkijos, Egipto, Brazilijos, Bahraino, Pietų Korėjos, Indijos, Kenijos, Kinijos, Irano bei kitų. Į kongresą dalyviai atvyko taip pat iš viso pasaulio – daugiau nei 40 šalių.

Į kongresą atvyko žymiausi psichinės sveikatos specialistai, tarp jų ir WPA prezidentas Dinesh Bhugra (Didžioji Britanija), išrinktoji prezidentė Helen Hermann (Australija), valdybos nariai R. Kallivayalil (Indija), E. Belfort (Venesuela), M. Takeda (Japonija), M. Riba (JAV), A. Javed (Pakistanas), WPA pasaulio zonų atstovai D. Stewart (Kanada), E. Pi (JAV), S. Gaviria (Kolumbija), M. Botbol (Prancūzija), J. Korkeila (Suomija), Z. Zemishlany (Izraelis), S. Bajraktarov (Makedonija), P. Morozov (Rusija), N. Nagy (Egiptas), O. Udofia (Nigerija), D. Ndetei (Kenija), M. Lee (Pietų Korėja) ir kiti. Daugelis jų Lietuvoje lankėsi pirmą kartą. Dalyviai turėjo unikalią galimybę pasitarti gyvai, užduoti rūpimus klausimus, užmegzti ryšius dėl bendradarbiavimo.

Svarbūs renginio partneriai

Prie kongreso organizavimo prisidėjo LR sveikatos apsaugos ministerija. Ministras Aurelijus Veryga gegužės 3 ir 5 dienomis skaitė pranešimus apie įgyvendinamas priemones alkoholio vartojimo mažinimui Lietuvoje bei jų poveikį psichinei sveikatai, psichiatrijos destigmatizavimą ir kitas aktualias problemas.

Renginyje dalyvavo buvęs LR sveikatos apsaugos ministras, Europos Sąjungos komisaras, atsakingas už sveikatą ir maisto saugą Vytenis Andriukaitis. Gegužės 5 d. jis skaitė pranešimą apie psichinę sveikatą Europos sąjungoje.

Kongrese aktyviai dalyvavo žymiausi Vilniaus universiteto mokslininkai. Pranešimus skaitė Medicinos fakulteto dekanas Algirdas Utkus, profesorė Janina Tutkuvienė, docentas Robertas Badaras, profesorė Sigita Lesinskienė, docentai Emilis Subata, Rūta Mameniškienė ir kiti.
Kongreso metu buvo vykdoma švietėjiška veikla, populiarinamas psichiatrijos mokslas. Visuomenės atstovai buvo kviečiami į dvi atviras paskaitas apie priklausomybę internetui ir smurtą vaikams. Šie seminarai buvo organizuojami kartu su Vilniaus miesto savivaldybe.

Jaunųjų psichiatrų veikla

Kongreso organizatoriai Lietuvos psichiatrų asociacija skyrė ypatingą dėmesį jaunųjų psichiatrų edukacijai ir įsitraukimui į renginio mokslinę programą.

Jaunieji psichiatrai renginyje pristatė žodinius ir stendinius pranešimus apie aktualias psichinės sveikatos problemas. Taip pat jauniesiems psichiatrams buvo rengiami specialūs susitikimai su ekspertais bei tobulinimo kursai „Lyderystė ir profesiniai įgūdžiai“, kuriuos vedė vienas žymiausių pasaulyje psichiatrų Norman Sartorius.

Organizatoriai džiaugiasi, kad užsimezgė bendradarbiavimas tarp įvairių šalių jaunųjų psichiatrų, numatytos įvairios kelionės bei stažuotės. Jaunieji psichiatrai turėjo ypatingą galimybę užmegzti naujus ryšius su kitų šalių psichiatrais ir įsijungti į Pasaulinės psichiatrų asociacijos veiklą.

Renginio rezultatai ir jų sklaida

Jau žinoma, kad kongreso metu buvo sutarta dėl tarptautinių projektų vykdymo sprendžiant priklausomybių, savižudybių, migracijos, onkopsichiatrijos, psichokardiologijos, socialinės politikos problemas.

Per artimiausius kelerius metus bendradarbiaujant su kolegomis iš kitų šalių numatyta parengti ir paskelbti dešimtis naujų mokslinių straipsnių prestižiniuose pasaulio psichinės sveikatos žurnaluose.

Renginyje susitarta su kitų šalių kolegomis dėl simpoziumų organizavimų ir pranešimų skaitymo WPA rengiamuose kongresuose (artimiausias vyks Berlyne, Vokietijoje), taip pat Europos psichiatrų asociacijos (artimiausias vyks Nicoje, Prancūzijoje) bei Šiaurės šalių organizuojamose konferencijose (artimiausia vyks Reikjavike, Islandijoje).

Renginio dalyviams buvo suteikti tarptautiniai edukacinių kreditų sertifikatai ir akademinių valandų sertifikatai.


PERŽVELKITE KONGRESO NUOTRAUKŲ GALERIJĄ


Tapkite mūsų rėmėjais: Paremti